Neden Student Life?

Sayın Final Dergisi Dershanesi Yönetimi,

Yayınlamakta olduğunuz “Student Life” adlı derginin 28. sayısı elimizde. Eğitim dili “Türkçe”, öğrencileri de “Türk” olan bir dershanenin neden İngilizce adlı bir dergi yayınladığını merak ettik.

Halbuki, Final Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim Taşel’in “Final’in
Tarihçesi” adlı yazısında, dershane, “amatör bir ruh profesyonel bir
yaklaşımla; laik, çağdaş, Atatürkçü eğitim anlayışıyla” tanımlanmış. Bu
sözler üzerine merakımız daha da arttı. Derginizin adını “Student Life”
koyarak mı Atatürkçü oluyorsunuz? Yoksa, Türkçe yerine İngilizce kullanarak mı çağdaş oluyorsunuz?

Değerli Yöneticiler,

Türkçe binlerce yıllık geçmişiyle Türk’ün kalbidir, zihnidir ve tabii ki geleceğidir. Bugün, geldiğimiz noktada Türkçe yabancı dillerin istilasına
uğramıştır. İngilizce konuşmak, yazmak ve tabelalarda kullanmak çağdaşlık ölçüsü gibi algılanmaktadır. Üzülerek gördük ki, Sizler de 28 sayı boyunca binlerce “Türk Genci’nin” beynine çağdaşlık (!) sokmuşsunuz.

Sizlerden istirhamımız, bir an önce bu yanlıştan dönmeniz ve derginizin adını “Türkçe” bir adla değiştirmenizdir. Yine, Sayın İbrahim Taşel’in “Final’in Tarihçesi” adlı yazısında belirttiği; “Her şey Atatürk’ün emaneti Cumhuriyetimiz, gençlerimiz, çocuklarımız için” temennisine Süleyman Demirel Üniversitesi Türkçe Topluluğu olarak yürekten katılıyoruz. Ve bunun yolunun Atatürk’ü doğru anlamayla olacağına inanıyoruz. Bunun için Atatürk’ün aşağıdaki sözlerine dikkat çekmek istiyoruz:

“Milliyetin çok bariz vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, herşeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz.”

Bu ülkenin güzel geleceği için bir adım atın ve Türkçemize sahip çıkın. Bu iletiyi “info” adlı e-posta adresinize yollayacağız. Dikkate almanız dileğiyle…

İline, diline, kültürüne sahip çık!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*